Alternatywna rzeczywistość – czy ona naprawdę istnieje?

Nie masz dziewczyny? Nie martw się! W alternatywnej rzeczywistości masz ich co najmniej pięć! Tam lekcje z Panią Chodziutko są nudne, a każdy dostaje 6 na polskim z Panią Gajewską. No tak, tylko czy alternatywna rzeczywistość istnieje?

Do tej pory pewnie każdy z Was spotkał się z różnymi artykułami, memami i teoriami na ten temat. Mam wrażenie, że gdzieś tam, na innej płaszczyźnie wszechświata, jestem facetem, bo czemu nie? Artykuł będzie poświęcony fizyce, ale nie takiej zwykłej tylko kwantowej… Fizyce kwantowej, przy której – jedni czują ciarki na całym ciele – ze strachu. A inni na samą myśl są podnieceni i skłonni do romansu z ową dziedziną!

Co to tak właściwie jest?

Alternatywna rzeczywistość to tak naprawdę krzywe zwierciadło, które odwraca wszystko to, co się teraz dzieje, ale nikt nie powiedział, że istnieje tylko jedna wersja zdarzeń. Istnieją miliony rzeczywistości, w których jesteśmy zupełnie kimś innym. Może w tym samym momencie jesteś milionerem z Rolls-Royce’m Phantomem albo zarabiasz marne grosze i jeździsz trabantem. Jest tylko jeden mały problem… Jaka jest szansa, że coś takiego naprawdę istnieje?

Może zacznijmy od początku…

Co to jest rzeczywistość? Według Wikipedii… „Termin rzeczywistość w najszerszym znaczeniu zawiera wszystkie byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię.” Przekładając na prostszy język, jest to po prostu wszystko, co istnieje.

Jeżeli chodzi o słowo „alternatywna” (błagam, nie mylcie ze słowem roku „alternatywka”) to najprostszym sposobem będzie tu sięgnięcie do słownika. Określenie to oznacza coś „innego, przeciwstawiającego się temu, co tradycyjne”. Zgadzałoby się z tym, o czym wcześniej wspominałam.
Przejdźmy teraz do sedna sprawy. Jakie mamy dowody na istnienie alternatywnych rzeczywistości?

Efekt Mandeli

Przyjrzyjmy się efektowi Mandeli. Występuje on na przykład wtedy, kiedy dwie przypadkowe osoby mają wspomnienia pasujące do siebie w każdych, najmniejszych szczegółach, ale nie ma żadnych dowodów na to, że ta wspominana sytuacja kiedykolwiek się zdarzyła.

Dlaczego Mandeli?

5 grudnia 2013 roku umarł były prezydent Południowej Afryki – Nelson Mandela. Kiedy ta informacja rozniosła się po świecie coraz więcej ludzi zaczęło mieć wątpliwości, ponieważ mieli wrażenie, że ta sytuacja miała miejsce już 3 dekady temu. Niektórzy z nich bardzo dokładnie pamiętali to wydarzenie. Czyli – według nielicznych – Mandela umarł, kiedy jeszcze żył…

Można wierzyć, że te wspomnienia pochodzą z równoległych rzeczywistości i spotykają się z naszymi. To może znaczyć, że nieświadomie możemy się przemieszczać pomiędzy różnymi światami. Pomimo tego, że ludzie mają bardzo wyraziste wspomnienia niektórych zdarzeń, to one w ogóle nie miały miejsca.

Może to być również spowodowane tym, że w naszym mózgu gromadzone są duże ilości wspomnień, które mogą się ze sobą mieszać tworząc nieprawdziwe. Jednak, jeżeli chodzi o Mandelę, to raczej mało prawdopodobne, aby tak dużej grupie ludzi utworzyło się takie nieprawdziwe wspomnienie.

Kot Schrödingera

Teraz kolej na eksperyment myślowy, przeprowadzony przez pewnego austriackiego fizyka – jednego z twórców mechaniki kwantowej. Eksperyment ten nazwany „kotem Schrödingera”. Kiedy zostawimy kota w pudełku z trucizną tworzą się dwie rzeczywistości. W jednej z nich kot po otwarciu pudełka jest żywy, za to w drugiej zatruwa się i zdycha. W czasie, w którym nie będziemy otwierać pudełka, istnieją dwie równobieżne rzeczywistości.

A co z podróżami w czasie?

Przypatrzmy się teraz podróżom w czasie. Gdyby tak w tym momencie przenieść się w czasie o kilkanaście lat wstecz i zabić dziadka? Myślicie, że to wpłynie na rzeczywistość, z której się przenieśliście i nagle znikniecie stamtąd? Bzdura. Po cofnięciu się w czasie znajdziemy się w alternatywnej rzeczywistości, która stworzyła się przy pomocy naszej chęci odwiedzenia dziadka, gdy był jeszcze młody.

Co prawda nie znikniemy z „naszej” rzeczywistości, bo zostanie tam nasza wersja, ale nieprawdziwa, bo my będziemy w alternatywnej rzeczywistości i zabijając naszego dziadka znikniemy z niej i nie będziemy mieli możliwości wrócić do rzeczywistości, z której się przenieśliśmy. No cóż… Jesteśmy przeznaczeni temu światu. Takie małe fatum, trochę jak u Edypa, tylko, że w tym przypadku raczej nie będziemy się migdalić z własną matką i nie poślemy naszego ojca na wieczne potępienie (albo zbawienie, jak kto woli). I zapomniałam SPOILER ALERT, bo może ktoś jeszcze nie czytał.

Teoria Everetta

Jak się można domyślić, to też fizyk uwielbiający fizykę kwantową. Z jego prac wywodzi się teoria wielu światów. Nie będę was zamęczać obszernym wyjaśnieniem teorii, którą zrozumiałyby tylko osoby zakręcone na punkcie teorii kwantowych (czytaj: bez urazy – fizyczne świry). Jednak teorię Everetta można zobrazować na podstawie wspomnianego wcześniej Kota Schrödingera.

Everett uznaje równania kwantowe i mówi, że oba koty są rzeczywiste (co jest sprzeczne z interpretacją kopenhaską, która głosi, że obie możliwości są tak samo nierzeczywiste i podczas otwarcia pudełka wykrystalizowuje się tylko jedna z nich). Jest żywy kot i jest martwy kot, ale istnieją one w różnych światach.

Zmuszony do podjęcia decyzji świat rozszczepił się na dwie wersje samego siebie, pod każdym względem identyczne wszechświaty – z jednym wyjątkiem: w jednym z nich kot zginął, a w drugim przeżył.

Może inny przykład…

Jeżeli wzięlibyśmy cząstkę. W jednej z rzeczywistości przechodzi przez otwór A, a w drugiej przez otwór B. Według interpretacji kopenhaskiej decyduje przypadek. W interpretacji wielu światów cząstka nie musi podejmować żadnej decyzji. Postawiona przed wyborem na poziomie kwantowym nie tylko sama cząstka, ale cały wszechświat rozszczepia się na dwie wersje.

Od momentu rozszczepienia dwa światy są całkowicie i na zawsze rozdzielone. Pomnóżmy to teraz przez liczbę kwantowych zdarzeń w każdej chwili, w każdym miejscu wszechświata, a bez trudu zrozumiemy, dlaczego przeciętnemu fizykowi robi się słabo na samą myśl o teorii.

No i to już koniec

Koniec artykułu, ale na pewno nie samej teorii. Wszystkie te zagadnienia opierają się na logice i równaniach matematycznych. Gdyby zacząć się nad tym głębiej zastanawiać, można dojść do wniosku, że może nie są to tylko gdybania naukowców, tylko coś, co ma prawo istnieć. Teoria wielu światów jest uznawana przez mniejszość świata naukowego, ale to nie znaczy, że nie ma prawa bytu.
Jeżeli ktoś z was nadal jest głodny wiedzy, to polecam sięgniecie po książkę autorstwa Johna Gribbina „W poszukiwaniu kota Schrödingera”. (Jeden egzemplarz ma Pani Chodziutko. Jak się uśmiechniecie, to może pożyczy.) Jeśli zaś chcielibyście przejść do romantycznej rzeczywistości i poczytać Mickiewicza, to możecie odwiedzić Panią Gajewską. Ona na pewno coś zaradzi, w tym temacie.
Bywajcie i trzymajcie się w tych alternatywnych rzeczywistościach!

oprac. Alicja Żychowska

konsultacja: mgr Beata Chodziutko-Furso

ŹRÓDŁA

  • Czy EFEKT MANDELI potwierdza ALTERNATYWNE RZECZYWISTOŚCI? – Topowe Teorie Spiskowe – film https://www.youtube.com/watch?v=eZ8P7ZWqulc
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczywisto%C5%9B%C4%87
  • „W poszukiwaniu kota Schrödingera” John Gribbin
  • https://sjp.pwn.pl/sjp/alternatywny;2439766.html

REDAKCJA BLOGA

Jakże piękny jest świat, gdy wiele w nim nauki, a jakże piękni są w nim ludzie!

Jesteśmy (nie)typowymi użytkownikami: świata, bloga, szkoły i NAUKI. Pasjonujemy się tym, co wychodzi spod naszego wirtualnego pióra. Idziemy z duchem czasu. Staramy się otwierać dusze i umysły. Chcemy coraz więcej mówić, pisać, krzyczeć, recytować! Bądźcie z nami. Wspierajcie nas. Jesteśmy otwartą księgą i nic, tylko z nami obcować... To będzie podróż do innej rzeczywistości, przez nikogo jeszcze nieodkrytej...

Emilia Backhaus

Emilia Backhaus

Od 2019

Teksty: 1

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Od 2019

Teksty: 1

Oliwia Ligocka

Oliwia Ligocka

Od 2019

Teksty: 1

Alicja Żychowska

Alicja Żychowska

Od 2020

Teksty: 1

Zuzanna Menard

Zuzanna Menard

Od 2019

Teksty: 1

Patryk Paprocki

Patryk Paprocki

Od 2020

Teksty: 1

Wiktoria Pieniek

Wiktoria Pieniek

Od 2019

Teksty: 1